Skip to content

11 Maple LaneCollingswood, NJ 08108

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block185.01
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,100
37%
Improvement Value:$355,100
63%
Total Assessment$562,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,474+1.5%
2024$11,305+13.7%
2023$9,941+2.4%
2022$9,711+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,193DeedBook 10846, Page 736

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8087, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 1955