Skip to content

3 Maple LaneCollingswood, NJ 08108

Built 1933

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block185.02
Lot7.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,800
47%
Improvement Value:$230,700
53%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+1.5%
2024$8,955+4.1%
2023$8,601+2.4%
2022$8,402+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

To:

Sq Ft980DeedBook 9486, Page 1571

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5033, Page 170

Property Sale

Sale
$37,500

Property Built

Built

Year Built: 1933