Skip to content

308 W Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1913

Last Sale Price
$20,500
Last Sale Date
Jun 30, 1978

Property Information

Block185.02
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,800
45%
Improvement Value:$255,900
55%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,459+1.5%
2024$11,290+4.1%
2023$10,844+2.4%
2022$10,593+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$20,500

To:

Sq Ft1,520

Property Built

Built

Year Built: 1913