Skip to content

514 Bettlewood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$166,250
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block185.03
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
57%
Improvement Value:$151,200
43%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+1.5%
2024$6,727+4.1%
2023$6,461+2.4%
2022$6,311+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$166,250

To:

Sq Ft924DeedBook 10065, Page 977

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8541, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1945