Skip to content

516 Bettlewood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block185.03
Lot12.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
46%
Improvement Value:$220,900
54%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,818+1.6%
2024$6,714+4.3%
2023$6,439+2.5%
2022$6,284+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945