Skip to content

301 N Newton Lake DrCollingswood, NJ 08108

Built 1950

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block186.01
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,900
36%
Improvement Value:$378,600
64%
Total Assessment$588,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,504+1.5%
2024$15,277+28.2%
2023$11,912+0.0%
2022$11,912+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,811DeedBook 12136, Page 1923

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,845DeedBook 11820, Page 779Recorded8/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950