Skip to content

1 Lake Shore DriveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block186.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,500
38%
Improvement Value:$400,800
62%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,477+1.5%
2024$12,290+4.2%
2023$11,795+2.4%
2022$11,516+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930