Skip to content

14 Eldridge AveCollingswood, NJ 08108

Built 1923

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block186
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,900
34%
Improvement Value:$390,100
66%
Total Assessment$591,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+1.5%
2024$9,658+13.4%
2023$8,520+2.4%
2022$8,323+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 11748, Page 1141

Property Sale

Sale
$63,000

Property Built

Built

Year Built: 1923