Skip to content

707 Colford AveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block186
Lot2.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,100
46%
Improvement Value:$236,300
54%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535+1.5%
2024$9,394+13.6%
2023$8,267+2.4%
2022$8,076+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930