Skip to content

217 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block18
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
27%
Improvement Value:$483,400
73%
Total Assessment$665,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+1.5%
2024$8,638+10.8%
2023$7,796+2.5%
2022$7,604+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,396DeedBook 12440, Page 103

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,220DeedBook 12335, Page 165Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,220DeedBook 11993, Page 877Recorded2/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925