Skip to content

274 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block18
Lot40.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
DescriptionSF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
57%
Improvement Value:$135,000
43%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105+1.6%
2024$6,997+4.3%
2023$6,710+2.5%
2022$6,549+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925