Skip to content

226 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block19.01
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
37%
Improvement Value:$330,300
63%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+1.5%
2024$9,192+4.1%
2023$8,829+2.4%
2022$8,624+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900

To:

Sq Ft1,262DeedBook 9100, Page 1921

Property Built

Built

Year Built: 1922