Skip to content

211 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block19.01
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
35%
Improvement Value:$327,200
65%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+1.5%
2024$9,754+4.1%
2023$9,368+2.4%
2022$9,151+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,530

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 11136, Page 1308Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8464, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 1920