Skip to content

245 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Jan 27, 2026

Property Information

Block19.01
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
38%
Improvement Value:$297,600
62%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+1.6%
2024$9,376+4.3%
2023$8,986+2.5%
2022$8,766+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500

To:

DeedBook 13016, Page 1207

Property Sale

Sale
$419,890

To:

Sq Ft1,644DeedBook 12965, Page 1514

Property Built

Built

Year Built: 1921