Skip to content

251 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 6, 2012

Property Information

Block19.01
Lot38
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
39%
Improvement Value:$284,000
61%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+1.5%
2024$7,529+4.1%
2023$7,232+2.4%
2022$7,064+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 9678, Page 1448

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 5110, Page 917

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4216, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1925