Skip to content

210 E Madison AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block19.01
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
41%
Improvement Value:$280,200
59%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,392+1.5%
2024$10,239+4.1%
2023$9,835+2.4%
2022$9,607+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 11828, Page 427

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 8253, Page 1544

Property Built

Built

Year Built: 1907