Skip to content

264 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block19.03
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,200
54%
Improvement Value:$163,400
46%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+1.5%
2024$8,026+4.1%
2023$7,709+2.4%
2022$7,531+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook 11994, Page 1274

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 8604, Page 781

Property Sale

Sale
$49,000

Property Built

Built

Year Built: 1920