Skip to content

215 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 8, 2015

Property Information

Block19.03
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
38%
Improvement Value:$298,000
62%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+1.5%
2024$9,964+8.4%
2023$9,196+2.4%
2022$8,983+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 10160, Page 896

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 7185, Page 1057

Property Sale

Sale
$39,900

Property Built

Built

Year Built: 1907