Skip to content

223 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
Apr 20, 2019

Property Information

Block19.03
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
36%
Improvement Value:$342,800
64%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,406+1.5%
2024$13,209+4.1%
2023$12,687+2.4%
2022$12,393+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$402,500

To:

Sq Ft2,155DeedBook 11128, Page 1170

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 9497, Page 829

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 7230, Page 1841

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5207, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1920