Skip to content

214 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 2, 2004

Property Information

Block19.03
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
31%
Improvement Value:$402,400
69%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+1.5%
2024$10,575+4.1%
2023$10,158+2.4%
2022$9,922+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 7393, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 1916