Skip to content

243 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 12, 2021

Property Information

Block19.03
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
48%
Improvement Value:$195,100
52%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+1.5%
2024$7,755+4.1%
2023$7,448+2.4%
2022$7,276+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 11968, Page 1773

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 10436, Page 1050Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5100, Page 107

Property Sale

Sale
$39,900

Property Built

Built

Year Built: 1935