Skip to content

247 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block19.03
Lot33.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
41%
Improvement Value:$252,600
59%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+1.5%
2024$7,827+4.1%
2023$7,518+2.4%
2022$7,344+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 11622, Page 1275

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 8332, Page 676

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 7040, Page 1203

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4134, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1986