Skip to content

279 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 1983

Property Information

Block19.03
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
42%
Improvement Value:$243,300
58%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+1.5%
2024$11,412+4.1%
2023$10,962+2.4%
2022$10,708+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930