Skip to content

303 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block19.03
Lot42
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
39%
Improvement Value:$279,800
61%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.5%
2024$8,068+4.1%
2023$7,749+2.4%
2022$7,570+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 12907, Page 108

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12114, Page 1614

Property Built

Built

Year Built: 1925