Skip to content

218 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Jun 29, 1979

Property Information

Block19.03
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description3SF4G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$331,000
64%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+1.5%
2024$11,936+4.1%
2023$11,465+11.6%
2022$10,274+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900

To:

Sq Ft2,485

Property Built

Built

Year Built: 1918