Skip to content

250 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1919

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block19.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
38%
Improvement Value:$295,900
62%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,481+1.5%
2024$10,327+4.1%
2023$9,919+2.4%
2022$9,689+2.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$322,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 11168, Page 1334

Property Sale

Sale
$274,500

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 10205, Page 1345Recorded5/29/2015

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 10050, Page 1652Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 8062, Page 957

Property Sale

Sale
$69,950
DeedBook 7497, Page 119

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5239, Page 455

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4222, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1919