Skip to content

262 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1912

Last Sale Price
$763,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block19.04
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
29%
Improvement Value:$443,500
71%
Total Assessment$621,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,992+77.9%
2024$8,428+6.1%
2023$7,944+2.4%
2022$7,760+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$763,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12596, Page 1708

Property Sale

Sale
$321,211
Sq Ft1,400DeedBook 12405, Page 1377Recorded8/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1912