Skip to content

314 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Date
Sep 27, 2007

Property Information

Block19.04
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
43%
Improvement Value:$236,100
57%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+1.5%
2024$8,097+4.2%
2023$7,767+2.4%
2022$7,582+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920