Skip to content

216 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jul 16, 1984

Property Information

Block19.04
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
35%
Improvement Value:$328,800
65%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+1.5%
2024$9,815+4.1%
2023$9,427+2.4%
2022$9,209+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,901DeedBook 3982, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1922