Skip to content

215 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block19.04
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,645
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
34%
Improvement Value:$386,700
70%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,208+1.5%
2024$13,014+44.3%
2023$9,020+2.4%
2022$8,811+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,645DeedBook 9686, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1900