Skip to content

220 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$528,250
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block19.04
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
35%
Improvement Value:$329,300
65%
Total Assessment$507,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+1.6%
2024$8,218+4.4%
2023$7,874+2.5%
2022$7,680+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$528,250

To:

Sq Ft1,568DeedBook 12686, Page 1398

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,322DeedBook 12563, Page 1980Recorded4/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920