Skip to content

231 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1905

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block19.04
Lot41
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
39%
Improvement Value:$284,800
61%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+1.5%
2024$8,408+4.1%
2023$8,076+2.4%
2022$7,889+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

DeedBook 13025, Page 1734

Property Sale

Sale
$34,900

To:

Sq Ft1,552

Property Built

Built

Year Built: 1905