Skip to content

241 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 2000

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block19.04
Lot44
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SBOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
36%
Improvement Value:$317,600
64%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,698+1.5%
2024$9,555+4.1%
2023$9,178+2.4%
2022$8,965+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 12406, Page 1240

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 11524, Page 264Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 10477, Page 1853Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8455, Page 1617

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5175, Page 331

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5123, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 2000