Skip to content

261 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block19.04
Lot54
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,200
46%
Improvement Value:$222,900
54%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+1.5%
2024$8,741+4.1%
2023$8,396+2.4%
2022$8,201+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,185DeedBook 9267, Page 1198

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 5141, Page 42

Property Sale

Sale
$32,500

Property Built

Built

Year Built: 1960