Skip to content

312 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Feb 23, 2019

Property Information

Block19.05
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
41%
Improvement Value:$265,300
59%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471+1.5%
2024$7,361+4.1%
2023$7,070+2.4%
2022$6,907+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,142DeedBook 11101, Page 110

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8912, Page 931

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 7600, Page 1194

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 5294, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1934