Skip to content

425 Tatem AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block19.07
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,400
34%
Improvement Value:$363,000
66%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,787+1.5%
2024$9,643+4.1%
2023$9,262+2.4%
2022$9,047+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 8902, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1909