Skip to content

603 Cedar AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block19.07
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,100
45%
Improvement Value:$203,800
55%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+1.5%
2024$7,518+4.1%
2023$7,221+2.4%
2022$7,054+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7738, Page 419

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5181, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1948