Skip to content

615 Cedar AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block19.07
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,100
45%
Improvement Value:$200,700
55%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,634+1.5%
2024$7,522+4.1%
2023$7,225+2.4%
2022$7,057+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8079, Page 1303

Property Built

Built

Year Built: 1948