Skip to content

617 Cedar AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block19.07
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,100
51%
Improvement Value:$157,700
49%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,529+1.5%
2024$7,419+4.1%
2023$7,125+2.4%
2022$6,960+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 12235, Page 591

Property Sale

Sale
$21,000

Property Built

Built

Year Built: 1948