Skip to content

450 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block19.07
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,700
52%
Improvement Value:$148,400
48%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+1.5%
2024$7,304+4.1%
2023$7,015+2.4%
2022$6,853+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 11713, Page 860

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 10485, Page 867Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 10485, Page 667Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 9293, Page 427

Property Sale

Sale
$191,900
DeedBook 8420, Page 1077

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7606, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1948