Skip to content

462 Woodlawn TerCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block19.07
Lot38
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
51%
Improvement Value:$157,200
49%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,514+1.5%
2024$8,389+16.6%
2023$7,195+2.4%
2022$7,029+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948