Skip to content

456 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2011

Property Information

Block19.07
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,700
54%
Improvement Value:$139,000
46%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+1.5%
2024$7,097+4.1%
2023$6,817+2.4%
2022$6,659+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 7669, Page 1692

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4061, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1948