Skip to content

466 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block19.07
Lot7.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
55%
Improvement Value:$137,900
45%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,153+1.5%
2024$7,048+4.1%
2023$6,769+2.4%
2022$6,613+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948