Skip to content

468 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block19.07
Lot7.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
55%
Improvement Value:$134,100
45%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110+1.5%
2024$7,006+4.1%
2023$6,729+2.4%
2022$6,573+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12756, Page 1337

Property Sale

Sale
$194,000
Sq Ft1,152DeedBook 12756, Page 1330Recorded2/18/2025

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 11100, Page 1779Recorded3/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 8675, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5153, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 4082, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1948