Skip to content

472 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block19.07
Lot8.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
51%
Improvement Value:$177,500
49%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+1.5%
2024$7,250+4.1%
2023$6,964+2.4%
2022$6,803+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10646, Page 629

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5085, Page 60

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4097, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1948