Skip to content

476 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Nov 18, 1986

Property Information

Block19.07
Lot8.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
57%
Improvement Value:$137,700
43%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+1.5%
2024$7,373+4.1%
2023$7,081+2.4%
2022$6,917+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 4175, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1948