Skip to content

478 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$31,300
Last Sale Date
Jul 14, 1977

Property Information

Block19.07
Lot8.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
64%
Improvement Value:$102,700
36%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+1.5%
2024$7,071+4.1%
2023$6,791+2.4%
2022$6,634+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$31,300

To:

Sq Ft1,152

Property Built

Built

Year Built: 1948