Skip to content

486 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block19.07
Lot8.11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,100
52%
Improvement Value:$166,300
48%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,118+1.5%
2024$7,013+4.1%
2023$6,736+2.4%
2022$6,580+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12153, Page 549

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10610, Page 502Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5266, Page 944

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4239, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1948