Skip to content

488 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block19.07
Lot8.12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
50%
Improvement Value:$178,900
50%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+1.5%
2024$7,227+4.1%
2023$6,942+2.4%
2022$6,781+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10182, Page 1838

Property Built

Built

Year Built: 1948