Skip to content

490 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
May 23, 1979

Property Information

Block19.07
Lot8.13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,100
51%
Improvement Value:$175,100
49%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+1.5%
2024$7,082+4.1%
2023$6,802+2.4%
2022$6,645+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft1,152

Property Built

Built

Year Built: 1948